formula 1 yarislari

Formula 1 Yarışları Nasıl Yapılır?

Formula 1

Formula 1 yarışlarının kökeni 1920’lere dayanmaktadır. İlk Formula 1 yarışı 1950 yılında İngiltere’nin Silverstone pistinde yapıldı. Bu yarışı İtalyan Nino Farina kazanmıştır. Bir diğer adı Grand Prix olan F1 yarışları ne yazık ki yeterli ilginin gösterilmemesinden dolayı 2005 yılında Türkiye’den kaldırılmıştır. 250 milyon dolar harcanarak yapılan pist coğrafi koşullar ve yüksek bilet fiyatları yüzünden kapatıldı.

Formula 1 Dünya Şampiyonası, tüm dünyada oldukça popüler bir spor dalıdır. Öyle ki 4 yılda bir düzenlenen dünya kupası ve yaz olimpiyatlarından sonra en çok izleyici kitlesine sahip olan spor organizasyonudur. Aynı zamanda organizasyonun başlaması ile televizyonda yayınlanan en büyük spor müsabakasıdır. Bu kadar yüksek bir kitleye sahip olan Formula 1 yarışlarını özel yapan ise kurallarıdır. Kendi spor alanına özgün kuralara sahip olan Formula 1 19-20 yarıştan oluşmaktadır. Ve birçok ülkede aynı yıl içerisinde düzenlenmektedir. Mesela bir yaz olimpiyatları yıl içerisinde 1 ülkede oynanırken Formula 1 yarışları için bu söz konusu değil. 2020 F1 yarışları tam 22 ülkede yapılacak.

formula 1 yarislari
formula 1 yarislari

Formula 1 Yarış Pistleri

Formula 1 yarışları 5000+ metre olan pistlerde 19-20 tur şeklinde yapılmaktadır. Profesyonel Formula 1 pilotları bu yarışlara aylar önceden test sürüşleri ile hazırlanmaktadır. Bundan dolayıdır ki pilotlar arsasında kıyasıya rekabet var. Bu pilotların lastikleri Prielli, motorları ise Ferrari, MercedesGP, Renault, Honda gibi dünya devleri tarafından üretilmektedir. Bundan dolayı da yarışlarda yüksek güvenlik söz konusu.

Formula 1 Düzenlenen Ülkeler

F1 yarışları Jean Todt’un başkanlığını yaptığı Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) başkanlığı tarafından yapılmıştır. İlk zamanlar yarışlar Avrupa genelinde yapılırken ilginin ve pazar payının artması hedeflendiğinden dolayı son yıllarda tüm dünya geneline yayılmaya başlamıştır. 2019 yılında İtalya, Amerika, İspanya, Fransa gibi 21 farklı ülkede yapılmışken 2020 Formula 1, Bahreyn, Vietnam, Çin gibi 22 farklı ülkeden yapılacaktır. Maalesef bu ülkeler arasında Türkiye yer almıyor. 2005 yılından günümüze kadar hiçbir Formula 1 şampiyonasında yer almayan ülkemizin son zamanlarda artan Formula 1 severler sayesinde daha sonraki yarışlara katılacağına inanıyoruz. Formula 2020 takvimi için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir